CZARNOGÓRA EUROPA BUSEM || 2014

Czarnogóra || Monastyr Ostrog, Sveti Stefan i Budva

Monastyr Ostrog

Wróciliśmy na wybrzeże. Po drodze pojechaliśmy do Monastyr Ostrog najbardziej popularnego klasztor a prawosławnego w Czarnogórze. Ciekawe jest jego położenie- częściowo w skałach. Przednia elewacja wygląda niczym przyklejona do nich. Aby się do kompleksu dostać najpierw trzeba samochodem pokonać sporo serpentyn w górę, a następnie kilkadziesiąt kamiennych schodów. Mi ten spacer po ostatnim ciągłym zwiedzaniu w busie na pupie nieco podniósł tętno. Trzeba dodać też, że jesteśmy na sporej wysokości. Środka klasztoru nie zwiedziliśmy ponieważ była duża kolejka do wejścia, a do tego nie byliśmy stosownie ubrani (za krótkie spodenki i odkryte ramiona). Tłum ludzi i prace remontowe na dziedzińcu psuły ogólne wrażenie zabytku.

Sveti Stefan || Budva

Nad wybrzeżem zahaczyliśmy o widok na wysepkę Sveti Stefan- jeden z top 5 pocztówkowych. Jest to dawna wioska rybacka, a dzisiaj ekskluzywny kompleks wypoczynkowy. Następnie podjechaliśmy do pobliskiej miejscowości wypoczynkowej Budva. Przeszliśmy się po starówce, obejrzeliśmy jachty w porcie i na 16 stawiliśmy się u sprzedawcy ryb i owoców morza w kolejce po kolacje. Tym razem kupiliśmy duże krewetki i muszle. Nocujemy najedzeni przy pobliskiej Budvie plaży Jaz. Jutro jedziemy nad zatokę Kotorska.

Puki co Czarnogóra zrobiła na nas wrażenia bardzo na plus jeśli chodzi o przyrodę i krajobrazy. Wybrzeże jest już niestety skomercjalizowane i zatłoczone przez turystów przede wszystkim z Rosji. Ale schludne i rozwinięte, jeśli chodzi o infrastrukturę. Niestety mieszkańcy są dla nas mniej miłym zaskoczeniem. Liczyliśmy na życzliwość i otwartość jaką uświadczyliśmy w poprzednich krajach, a spotkaliśmy się z na ciągarstwem na sprzedanie czegokolwiek, wycofaniem i czasami też niemiłym podejściem. Na razie jednak się nie zrażamy do tubylców. Może akurat źle trafiliśmy. Chłoniemy dalej uroki Montenegro wraz z jej przywarami.

Monastyr Ostrog

czarnogora czarnogora Monastyr Ostrog czarnogora Monastyr Ostrog czarnogora Monastyr Ostrog czarnogora Monastyr Ostrog czarnogora Monastyr Ostrog czarnogora Monastyr Ostrog

Sveti Stefam || Budvaczarnogóra Sveti Stefam czarnogóra Sveti Stefam czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva czarnogóra Budva vanlife VWT3 czarnogóra Budva VWT3 vanlife gotowanie w busie Westfalia VWT3 vanlife gotowanie w busie Westfalia VWT3 vanlife gotowanie w busie Westfalia VWT3 vanlife gotowanie w busie Westfalia VWT3 vanlife gotowanie w busie Westfalia VWT3 vanlife gotowanie w busie Westfalia

You Might Also Like