PODLASKIE POLSKA POLSKA BUSEM || 2018

PODLASIE || KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC. TRADYCYJNA DREWNIANA ARCHITEKTURA.

kraina otwartych okiennic podlasie

Kraina Otwartych Okiennic

Z Kruszynian z kawałem dobrej drożdżówki na drogę, wróciliśmy w okolice Zalewu Siemianówka, aby odbić w drugą stronę, gdzie czekała na nas skąpana w powoli zachodzącym słońcu Kraina Otwartych Okiennic.

Pod tą ładnie brzmiąca nazwą kryje się szlak, wiodący doliną Narwi, przez trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. W każdej z nich (ale też i w innych pobliskich), liczne drewniane wiejskie domki wyróżniają się zdobionymi kolorową ornamentyką, przede wszystkim okiennicami, ale też innymi elementami, jak narożniki, wiatrownice i szczyty. Zdobienia te są zaczerpnięte z tradycyjnej ludowej architektury Rosji.

Domki zostały odnowione przez prawosławnych mieszkańców, dzięki inicjatywie Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz wspólnym wsparciu finansowym wraz z Unią Europejską. Początkowo podchodzono do sprawy nie ufnie, ale na szczęście znaczna większość dała się przekonać i mamy w Polsce miejsce jedyne w swoim rodzaju. Poza kolorową architekturą pełne przyrody, spokoju i sielskich widoków. Tu czas zdecydowanie zwalnia.

kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennickraina otwartych okiennic podlasiekraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic kraina otwartych okiennic

Drewniane cerkwie

Myśląc o Podlasiu przed oczami pojawiały mi się wlasnie takie małe kolorowe domki z pięknymi okiennicami, ale tez kolorowa, drewniana architektura sakralna.

Dwa znakomite przykłady znaleźliśmy po drodze. Pierwsza z nich zielona to Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance, a druga niebieska to Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach.

Żywe kolory i misterne zdobienia robią z daleka wrażenie. Podchodząc bliżej cerkwi, co chwila wzrok przyciągają ciekawe detale.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach kraina otwartych okiennic

 

You Might Also Like