PODLASKIE POLSKA POLSKA BUSEM || 2018

PODLASIE || MISTYCZNA ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA

Góra Grabarka krzyże

Święta Góra Grabarka

Pierwszym miejscem w jakim zatrzymaliśmy się na Podlasiu była Święta Góra Grabarka, która jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Od setek lat przybywają tu pielgrzymi. Najliczniej pojawiają się 19 sierpnia podczas dorocznego Święta Przemienienia Pańskiego.

W czasie wizyty zostawiają na górze krzyże, które niczym las otaczają osadę Grabarka-Klasztor. Wchodząc na górę, przenosimy się w mały świat o swoistym i mistycznym klimacie. Ilość krzyży jest imponująca, a każdy z nich został przez kogoś w osobistej intencji przyniesiony. Można popaść w zadumę.

Krzyże są przeróżne. Duże i małe, drewniane, metalowe, murowane i kolorowe. Na wielu z nich wiszą, bądź są poprzyczepiane dużo mniejsze symbole. Pozorny w ich ustawieniu bałagan robi przepiękne kompozycje. Warto tu zwolnic  i spokojnie się w tym labiryncie poprzechodzić, bo co krok można odkryć kolejna perełkę.

Istnieje kilka genez początku kultu na Grabarce. Te z faktami historycznymi odłożę na bok, a wspomnę tylko legendę. Według niej Góra Grabarka zasłynęła w 1710 roku, kiedy to w okolicy panowała epidemia cholery. Pewien starzec miał wtedy we śnie objawienie, że mieszkańcy mogą znaleźć schronienie przed tą dziesiątkująca chorobą na wzniesieniu w pobliżu Siemiatycz. Wierni wraz z krzyżami udali się na górę. W modlitwie pili i obmywali się wodą ze źródła tryskającego w pobliżu. Stał się cud i wszyscy wyzdrowieli. W podzięce Bogu za cud zbudowano tu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Wieść szybko rozniosła się wśród wiernych. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego przychodzą tu właśnie z krzyżami, a na zakończenie wizyty obmywają twarz i bolące miejsca we wspomnianym źródle za pomocą chusteczek. Następnie zostawiają je na ziemi, albo wieszają na drzewach, jako symbol pozostawionych zmartwień i chorób.

góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka cerkiew klasztor góra grabarka cerkiew klasztor góra grabarka cerkiew klasztor góra grabarka cerkiew klasztor góra grabarka cerkiew klasztor góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka krzyże góra grabarka cerkiew klasztor

 

You Might Also Like