EUROPA BUSEM || 2017 GRECJA KRETA

POŁUDNIOWO-WSCHODNIA CZĘŚĆ || CUDOWNA TRASA, SZPETNE FOLIE I MIASTECZKA WARTE ODWIEDZENIA

Co zobaczyć na Krecie południowo-wschodniej

Aby z Xerokambos przejechać na południowe wybrzeże wyspy trzeba było wjechać nieco w głąb lądu i kierować się na miejscowość Ziros. Droga prowadziła w stronę gór. Po pokonaniu kilku serpentyn i nabraniu wysokość, ukazała się godna podziwu panorama na wybrzeże, niebieską otchłań wody i poprzeplatane krętą drogą zbocze. Po dojechaniu na szczyt krajobraz był jeszcze ciekawszy i można pokusić się o stwierdzenie, że trochę jak z innej planety. Skaliste szczyty i zbocza pokryte powysychanymi porostami. Znaczna ich część dotknięta pożarami wyróżniała się zwęglonymi drapakami, kontrastującymi z pomarańczowymi skałami. Gdzieniegdzie między skalami wyrastały kolorowe ule, w których powstawał miodek z porastających góry ziół. Tą drogą zdecydowanie warto dla widoków pojechać.droga Xerokambos co zobaczyć na Krecie droga z Xerokambos co zobaczyć na Krecie panorama Xerokambos Xerokamboswestfalia T3 campervan kreta ule góry kreta góry kreta warto zobaczyć kreta wschodnia kreta wschodnia kreta wschodnia podróże busem kreta wschodnia kreta ulegóry kreta wschodnia

Po przejechaniu na drugą stronę zrobiło się bardziej zielono. Pojawiła się też wcześniej jeszcze nie widziana w Grecji przez nas fauna w postaci włochatych kóz. Te bardziej brązowe przypominały nam naszego psa Czekoladyna. Przed miastem Ziros można odbić w stronę wybrzeża. My postanowiliśmy jeszcze dalej pojechać w głąb lądu. Przez wymarłe Ziros tylko przejechaliśmy. Z drogi można było zobaczyć liczne stare wiatraki.

kreta krajobraz kreta kozy kreta kozy co zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecieco zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecie

W malutkim miasteczku Chandras zatrzymaliśmy się w lokalnej tawernie i w towarzystwie greckich dziadków trzymających w rękach różance (w końcu jest niedziela) wzmocniliśmy się kawa (naszą ulubiona na zimno z gęstą bitą śmietaną, czyli fredo cappuccino) i lokalnymi przysmakami.

ludzie kreta

Niedaleko miasteczka obejrzeliśmy ruiny średniowiecznej weneckiej wioski Voila. Zachował się  tu fragment wieży, która była częścią fortecy, kościół i pozostałości domów. Nie omieszkaliśmy tez spróbować kilku winogron z otaczających nas plantacji winorośli.

kreta samochodem Voila kreta Voila kretaVoila kretaVoila kreta Voila kreta co zobaczyć na Krecie winogrona kreta

Dalsza droga prowadziła przez liczne gaje oliwne.

co zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecie

Po dojechaniu do wybrzeża zaliczyliśmy krótki plażing na jednej z wielu plaży ulokowanych w zatoczkach pomiędzy stromymi brzegami.

snorkeling na krecie

Dalsza część południowo-wschodniego wybrzeża okazała się z zewnątrz bardzo mało ciekawa. Bardziej przemysłowa i upstrzona powciskanymi, gdzie się da uprawami, przykrytymi psującymi totalnie widoki foliami.

Mytros

Szukając noclegu na mapie znaleźliśmy miejscowość Myrtos, która okazała się bardzo sympatycznym małym kurortem, jakiego się w tym miejscu nie spodziewaliśmy. Ulokowaliśmy się w niedalekiej odległości przy zboczu nad plażą. Rowerami podjechaliśmy zobaczyć miasteczko i zjeść kolacje w jednej z wielu knajpek. Kuba niestety na swoje danie czekał chyba ponad godzinę, a po zapytaniu kelnera, gdzie jest jego obiad, usłyszał zbliżone do znanego z serialu powiedzenia „kalmari is coming!”. I tak coming przez kolejne 20 minut. Czekanie zostało nam jednak wynagrodzone dodatkowa karafką wina.

Duża plaża, urokliwe uliczki i dobre jedzenie, a do tego spokój. Czego na wakacjach chcieć więcej. Dlatego warto po drodze się tu przynajmniej na chwile zatrzymać.

kreta samochodem Mytros co zobaczyć na krecie Mytros co zobaczyć na krecie Mytros co zobaczyć na krecie mytros Mytros Mytros restauracje Mytros restauracje co zobaczyć na KrecieMytros jedzenie

Następnego dnia po drodze już na szczęście było mniej foli i wyłoniło się kilak ciekawych widoków.

co zobaczyć na Krecie co zobaczyć na Krecie

You Might Also Like