EUROPA BUSEM || 2017 SŁOWACJA

Murańska Planina i słowackie wsie z wpływem romskim.

Murańska Planina

Po przekroczeniu polskiej granicy, droga w stronę Serbii, do której zmierzaliśmy wiodła nas najpierw przy Wysokich Tatrach, a następnie przez Park Narodowy Murańska Planina położony na terenie Karpat. Tam w gęsto porastającym góry lesie stanęliśmy przy drewnianej chatce aby trochę odpocząć w chłodzie cienia i zrobić obiad z zapasów wziętych z domowej lodówki.

Słowacja Słowacja park narodowyKarpaty Słowacja park narodowy Westfalia Campervan Murańska Planina Karpaty Słowacja cabinporn Murańska Planina Karpaty Słowacja

Romskie wioski

Po zjechaniu z gór droga prowadziła przez liczne pola i wioski zamieszkałe głownie przez ludność romską. Romowie na Słowacji stanowią największy odsetek (ok.10%) wśród krajów europejskich w stosunku do całkowitej ludności danego kraju. Co chwila mijaliśmy bawiąc się romskie dzieci, parki przechadzające się za rączkę (czasami też mieszane ale mężczyzna zawsze był Romem), młode matki z kilkoma pociechami i handlujących przy drodze jagodami mężczyzn). Drogą przez te wsie przypomniała nam nasz pobyt w Rumuni. Swoją obecność zaznaczyli również na architekturze niektórych budynków, które zostały upstrzone prawie do granic możliwości. Im więcej tym lepiej.

wsie słowackiewsie słowackie wsie słowackie wsie słowackie wsie słowackie romska wieś Słowacja romska wieś Słowacja romska wieś Słowacja romska wieś Słowacja słowacja widoki słowacja krajobraz słowacja krajobraz słowacja krajobraz słowacja krajobraz

Tego dnia dojechaliśmy do Węgier, gdzie przy jakiejś stacji benzynowej, w okolicy kebabowni skryliśmy się za śpiącym tirem, jako mniejsza wersja jego. Miejsce średnie, ale z racji zmroku utrudniającego znalezienie lepszego i tym się zadowoliliśmy.

You Might Also Like